Blog

Web Tasarımcısı Ne Yapar?

Web tasarım uzmanları normal bir tasarımcıdan farklı donanımlara sahip olmak zorunda. Grafik, resim, video ve ses dosyalarıyla bir web sitesi ya da sayfasını planlıyor, yaratıyor ve kodluyor. Diğer grafik tasarımcılardan gelen tasarımları sitede kullanmak üzere hazırlıyor. Bu pozisyonda çalışmak isteyenlerde olması gereken kişisel niteliklerin başında yaratıcılık geliyor. Analitik becerisinin gelişmiş ve detaylara önem vermesi de önemli. Bu işte ustalaşmak için gerekli özelliklerden biri de sabır. Bir site için yapılan onlarca teste, sürekli gelen değişim taleplerine karşı dayanıklı olmak gerekli.

Hem kodlama dili hem tasarım bilmeli
İşin kişisel niteliklerinin yanısıra teknik bilgi gerektiren kısmı da oldukça fazla. Bir web tasarımcı kodlama ve tasarımı aynı anda yapacağı için bilmesi gereken program sayısı da işin büyüklüğüne oranla artıyor. Bilinmesi gereken program ve kodlama dillerinin başında ise gelenler şunlar:
-HTML
-CSS
-JavaScript
-PHP, ASP, Java, Perl, veya C + +
-Flash
-SQL
-Photoshop, Dreamweaver. Indesign, Illustrator

Firmalar bu pozisyonlar için bilgisayar mühendisliği ya da grafik tasarım bölümlerinden mezun olanları tercih etse de alınan ek sertifikalar da önemli. Bu alanda çalışmak isteyenler, ajans ve bilişim şirketlerinin yanısıra büyük kurumsal firmalarda da iş bulabiliyor. İş dünyasının dijitalleşmesi arttıkça şirketin bu tasarımcılara daha çok ihtiyacı oluyor. Yenibiris.com verilerine göre web tasarımcı arayan ilanlar geçtiğimiz 6 aya oranla yüzde 51 artmış durumda.

Leave a Reply


Your email address will not be published. Required fields are marked *